Dynamika rotorových soustav

10. Dynamika lopatek rotačních strojů

 

Elektrárny

parní

plynové

vodní

větrné

solární energie

paroplynový cyklus

 

Turbíny

parní

plynové

vodní

 

Lopatky

turbínové

kompresorové

 

přetlakové

rovnotlaké

 

oběžné

rozváděcí

 

Proudění

axiální

radiální

diagonální

 

Buzení

mechanické

aerodynamické

 

BUZENÍ V LOPATKOVÝCH STROJÍCH

 

Buzení v lopatkových strojích lze v podstatě rozdělit na buzení, které má podstatu v mechanice a na buzení, které má charakter aerodynamického.

Mechanické kmitání je dáno chvěním celé rotorové soustavy. U lineárního modelu dochází k vázanému kmitání hřídele a disku (olopatkovaného kola) pouze pro tvar kmitu s jedním uzlovým průměrem. Poněkud jiná je situace u nelineárních rotorových soustav. Budící frekvence jsou u mechanického buzení dány Fourierovým spektrem vibrací hřídele.

Základem aerodynamické buzení je tlakové a rychlostní pole před a za rotorovou řadou. Z něj se stanoví síly působící na rotorovou řadu. I v tomto případě jsou budící frekvence dány Fourierovým spektrem aerodynamických sil. Největší vliv na aerodynamické buzení mají úplavy za statorovými lopatkami. Nelze ani podceňovat nerovnoměrné rozdělení statorových lopatek po obvodu, které je způsobeno např. dělící rovinou. Buzení vzhledem statorové, nebo rotorové řadě je dáno tzv. rotujícími vektory.

Stanovení násobků buzení vzhledem k rotoru, nebo ke statoru vychází z analýzy tzv. rotujících vektorů (podrobněji viz [4]). Ty jsou dány zejména počty rotorových a statorových lopatek. Hlavní rotující vektory, kdy se předpokládá, že každá statorová lopatka budí rotorovou řadu jsou  dány vztahem

                                                                                                                  (20)

kde  je celé číslo blízké poměru počtu statorových a rotorových lopatek, tedy poměru . Praktický význam má analyzovat do hodnoty 3. Čím je  bližší poměru , tím výraznější je vektor buzení. Násobky buzení vzhledem k rotoru jsou pak dány vztahem

                                                                                                                     (21)

Nejnebezpečnější případ výrazného buzení nastává, kdy je tento násobek shodný s násobkem, který je rovnem počtu uzlových průměrů. V takovém případě výrazná složka aerodynamického buzení budí určitý počet uzlových průměrů. 

 

Modální vlastnosti

 

Frekvenčně modální vlastnosti

Campbellův diagram

 

Lopatkové svazky

  • dělené
  • průběžné
  • integrální vazba

 

Lopatkové svazky

 

 

 

 

Poslední aktualizace