Anotace: Tématem práce bude zjištění složek síly Fx, Fy, Fz na poměrně složitě tvarovaných dílech automobilů Škoda, např. konzola lůžka motoru, konzola lůžka převodovky, držák výfuku aj. s využitím aplikovaných odporových tenzometrů a matematického modelu určujícího z obecného zatížení jednotlivé složky zátěžné síly. Matematickým modelem zde bude neuronová síť naučena daty z výpočtové simulace v prostředí MKP nebo kalibrovaná data zjištěna kalibrací modelu na reálné součásti.
Motivace:Jednotlivé sledované díly v automobilu jsou namáhány obecnou silou, složenou z jednotlivých sil působících na daný konkrétní díl. Jde o síly od statického zatížení, které daný díl přenáší, setrvačné síly od nerovností vozovky, síly vzniklé zachycením hnacího a brzdného momentu agregátu, setrvačné síly při akceleraci a brzdění, síly vzniklé tepelnou roztažností dílů aj. Tato výsledná síla neustále mění svůj směr a velikost, v závislosti na daném konkrétním jízdním režimu. V automobilu se používá pravoúhlý souřadný systém, kde podélná osa vozu je osa X, příčná osa je Y a svislá je osa Z. Pro zkoušky dílů na dynamické zkušebně, ale i pro jiné aplikace, je nezbytné rozdělit obecnou výslednou sílu F na její složky Fx, Fy, Fz.
Požadavky: Základní znalost MKP
Anotace: Cílem diplomové práce je navrhnout konstrukci robotnického chapadla využitelného pro základní typy úchopů.
Motivace: Cílem je vytvořit robotické chapadlo, které bude schopno na základě měření vektoru kontaktní síly modifikovat intenzitu úchopu s cílem udržet uchopený objekt bez rizika jeho poškození.
Anotace: Jedná se o vytvoření řídící jednotky snímače kontaktní síly, která bude zahrnovat jak práci při vyhodnocování přetvoření měřeného několika tenzometry, tak implementaci neuronové sítě do mikrokontroleru.
Motivace: Navrhnout elektronickou jednotku co nejmenších rozměrů, která by šla zabudovat do těla senzoru kontaktní síly a spolu se snímačem by tvořila kompaktní celek.
Požadavky: Základní znalosti práce s elektronikou
Anotace: Cílem diplomové práce je vytvořit zařízení, které bude schopno na předem připravený materiál nanášet ve více vrstvách fyziologický roztok s různými typy buněk. Bude se jednat o souřednocové CNC zařízení.
Motivace: V současné době se většina experimentálního modelování přírody provádí v roztoku, kde jsou buňky jednoho typu kultivovány v jedné vrstvě na povrchu (tzv. monolayer). Což se dá považovat za 2D prostředí - versus organismus kde spolu typicky interaguje několik buněčných typů v 3D prostředí. Tisknutím několika typů buněk do vrstev se člověk snaží přiblížit se, ve zkumavce, situaci v organizmu kde spolu interaguje několik buněčných typů v 3D prostředí.
(Témata bakalářských prací se vážou na témata výše uvedených diplomových prací, kde je anotace a motivace práce rozebrána)